Тема уроку: Поняття про амфотерні гідроксиди.
Мета уроку: розглянути поняття амфотерності як здатності сполук проявляти двоїсті властивості: і кислот, і основ; розширити знання учнів про властивості основ і кислот на прикладі амфотерних сполук; формувати вміння й навички складання рівнянь реакцій на прикладі амфотерних основ; провести демонстрацію амфотерних властивостей цинку гідроксиду: « Реакції цинку гідроксиду із сульфатною кислотою і натрію гідроксидом».
Тип уроку: поглиблення й систематизація знань, урок-дослідження, вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, робота з опорною схемою та узагальнюючою таблицею, виконання завдань для закріплення матеріалу.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, роздатковим матеріал, хімічні реактиви(NaOH, HCl, ZnCl2 ),та обладнання( штатив з пробірками, скляні палички, піпетки).
Хід уроку.
І. Організація класу.
Девіз уроку:
«Працюючи, ви багато чого робите для себе й для близьких, а якщо під час роботи успіху не буде, а буде невдача – не біда, пробуйте ще».
Д. І. Менделєєв
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
- які види основ вам відомі?
Завдання :
1. “Хімічне сортування “. Із переліку речовин випишіть окремо розчинні й нерозчинні основи.
NaOH, Zn(OH)2, Cu(OH)2, KOH, Вa(OH)2, Fe(OH)2, Al(OH)3, LiOH.
Завдання:
2. Допишіть хімічні реакції:
Na2O + H2O →
ZnCl2 + NaOH →
KOН + СO2 →
Zn(OH)2 →
Cа(OH)2 + H2SO4 →
Zn (OH)2 + HCl →
Zn (OH)2 + NaOH →???
Отже, ми вже знаємо:
- що основні оксиди активних металів реагують з водою з утворенням ЛУГУ;
- нерозчинні основи можна утворити непрямим методом взаємодії солей з лугами;
- луги реагують з кислотними оксидами;
- нерозчинні основи при нагріванні розкладаються;
- основи реагують з кислотами;
Відкритим залишається лише питання з останньою реакцією. А чи відбувається вона взагалі? Давайте перевіримо це на практиці.
Демонстрація (Проведення інструктажу з Т. Б.)
Хід досліду:
1. Налийте в пробірку 2 мл цинку хлориду, і краплями додайте натрій гідроксид до видимих змін.
2. Розділіть осад на дві пробірки.
3. В першу пробірку додайте краплями хлоридної кислоти до видимих змін.
4. В другу пробірку додайте краплями натрій гідроксид до видимих змін.
Робимо висновок. З проведеної роботи випливає, що цинку гідроксид реагує і з кислотами, і з лугами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Амфотерність – це здатність хімічних сполук виявляти кислотні або основні властивості в залежності від природи речовини, з якою вони реагують.
Речовини, що можуть виявляти подібні двоїсті властивості, називають амфотерними .
Цинку гідроксид взаємодіє з основами й з кислотами. Тобто він одночасно проявляє властивості й основ, й кислот. Тому , цинку гідроксид - це амфотерний гідроксид.
Префікс «амфо» - свідчить саме про подвійні властивості речовини.
Гідроксиди елементів, що можуть утворювати амфотерні сполуки, вступають у звичайні хімічні реакції, що характерні для нерозчинних основ. Єдиною відмінністю є взаємодія з лугом, тобто реакції, в яких вони виявляють кислотні властивості.
Амфотерність можуть виявляти гідроксиди деяких хімічних елементів з валентностями ІІ , ІІІ та IV.
Найважливіші з них: Be, Zn, Sn(II), Pb(II), Al, Cr(III), Ti(IV).
ІV. Узагальнення.

Учні разом з вчителем дописують рівняння реакції:
Zn(OH)2 + NaOH → Na2ZnO2 + 3H2O
алюмінію гідроксид реагуючи з лугами утворює солі алюмінати
Al(OH)3 + 3NaOH → Na3AlO3 + 3H2O
V. Закріплення.
1. Допишіть рівняння реакцій:
Be(OH)2 + HCl →
Be(OH)2 + NaOH →
Zn(OH)2 + H2SO4 →
Zn(OH)2 + KOH →
Cr(OH)3 + H2SO4 →
Cr(OH)3 + NaOH →
Sn(OH)2 + HCl →
Sn(OH)2 + KOH →
Додатково:
2.Здійсніть перетворення:
Zn → ZnO → ZnCl2 → Zn(OH)2 → ZnSO4 → Zn(OH)2 → К2ZnO2
3. Обчисліть, яка маса калій гідроксиду необхідна для взаємодії з алюміній гідроксидом кількістю речовини 4 моль.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання:
- § 12.
- Виконати завдання № 2 ст. 67.
- за бажанням скласти кросворд з ключовим словом “амфотерність”.
|